➤ Какво е TCP/IP и различните му слоеве?

< /Div>

Научихме всичко за безопасността на защитните стени в предишния ни урок. Тук, в този урок, ще научим модела TCP/IP.

TCP/IP модел Използва този мрежов модел за комуникационни цели. & nbsp;

Тези протоколи са просто комбинация от правилата, които уреждат всяка комуникация в мрежата. Тези правила от своя страна решават да следват за комуникация между източника и дестинацията или интернет.

TCP/IP моделът се състои от четири слоя, които завършват цялостния процес на комуникация. В този урок ще вдигаме в дълбочина функционалността на всеки слой.

Като софтуерен тестер е необходимо да се разбере TCP/IP модела, тъй като софтуерът за приложения работи на The Горният слой, тоест слой на приложението, на този модел.

Мрежова архитектура

Архитектура с четири слоя е както следва:

 tcp ip архитектура

Les protocoles et les réseaux utilisés dans ce modèle de réseau sont présentés dans la figure ci -dessous:

 протоколи и мрежи, използвани в tcp/ip модел

Résumons les protocoles et les principales utilisations de chaque couche du modèle TCP/IP à l’aide du Dartificial Intelligence по-долу.

Функции на всеки слой в TCP/IP модела

Различните функции на всеки слой на TCP/IP модела са изброени по-долу.

слой за достъп до мрежата

Функциите на слоя за достъп до мрежата са посочени по-долу:

  • Това е долният слой на TCP/IP модела и той включва цялата функционалност на физическия слой и млечната интелект на слоя на референтния модел на OSI. Комуникация.
  • Пакетите с данни от интернет слоя се предават на този слой, за да бъдат изпратени до тяхното местоназначение на физическа поддръжка. << /li>
  • Основната задача на този слой е да комбинира байтовете на Данни за рамката и предоставят механизъм за предаване на рамки за IP данни за физическа поддръжка.
  • Протоколът на ПЧП (точка до точка) се използва за установяване на точка -до -точка на лартен интелект по линии на наем. Освен това е разгърнат за осигуряване на свързаност между крайния потребител и варцния интелигентност на модемите доставчици на интернет услуги. Освен това дава възможност да се присвояват IP адреси на PPP на Larificial Intelligence.
  • Повечето крайни потребители предпочитат Ethernet Intelligenceison, който работи само с протокола на Larificial Ethernet Data Intelligence. Ето как се създава PPP на Ethernet, което ви позволява да изпращате рамките на капсулирани данни в рамките на Ethernet. и рутер. След това маршрутизаторът изпраща PPP кадри до този тунел, който работи като точка -до -точка на млечна интелигентност между рутерите. Благодарение на тази технология, данните вече се предават в WAN мрежи.
  • PPP също използва процеса на удостоверяване, за да провери отговорността за използването на данни с ISP. Методите включват протокола за удостоверяване на паролата (PAP) и протокола за удостоверяване на ръкостискане на канала (CHAP).

Интернет на слоя

  • Вторият слой, започващ от долната част, е интернет слоят.
  • След като данните се сегментират от TCP или UDP, като ги добавят -съответстващи на цици в пакета с данни, те се изпращат до долния слой За продължаване на комуникацията.
  • Хостът на местоназначението, към който е предназначен пакетът с данни, може да бъде в друга мрежа, от която пътят може да бъде достигнат чрез преминаване през различни рутери. Отговорността на интернет слоя е да разпределя логически адреси и ефективно да изпраща пакети с данни в мрежата на местоназначение.
  • Интернет слой (IP) е най -популярният протокол, който се използва за изпълнение на тази задача.

Интернет протокол

Целта на този протокол е да изпраща пакети с данни до дестинацията според информацията, съдържаща се в заглавката на пакета, като следвате комплект на протоколи.

Чрез добавяне на заглавка, която съдържа IP адреса на източника и местоназначението, сегментът, получен от TCP или UDP, се преобразува в PDU, наречен пакет. Когато пакетът пристигне на рутера, той разглежда адреса на местоназначението в заглавката и изпраща пакета съответно на следващия рутер, за да стигне до дестинацията.

Нека разберем това, използвайки пример:

На фигурата по -долу, когато хостът иска да се свърже с хоста B, той няма да използва никакъв протокол за маршрутизиране, тъй като двете са в един и същ мрежов плаж и ще ги имат IP адреси на един и същи набор.

Но ако хостът е искал да изпрати пакет за хост C, протоколът му позволява да открие, че хостът на местоназначението принадлежи към друга мрежа. Следователно горният формат ще се консултира с таблицата за маршрутизиране, за да намери адреса на следващия скок, за да стигне до местоназначението.

В този случай хостът ще достигне до хоста C варкуален разузнавателен маршрутизатор A, B и C. Тъй като маршрутизаторът C е директно свързан към мрежата за дестинация за дестинация на Vartificial Intelligence A, пакетът се доставя на хост C.

рутерът получава цялата информация, свързана с маршрутизиране от IP заглавни полета. TCP/ IP мрежовия слой (интелигентност за интелигентност на Larification Data) ще бъде отговорен за доставката от край до край на пакети с данни.

Пакетни потоци в интернет протокол

поток от пакети в Internet Protocol

IPV4 заглавие

ipv4 заглавка
  • Version : L’IPV4 a le numéro de version 4.
  • Дължина на заглавката: Показва размера на заглавката.
  • Champion DS: DS полето означава поле на диференцирани услуги и е внедрено за изграждане на пакетите.
  • Обща дължина: Той обозначава размера на заглавката плюс размера на пакета с данни.
  • Идентифициране: Това поле се използва за фрагментацията на пакетите с данни и за присвояване на всяко поле, което прави възможно реконструкцията на оригинала пакет от данни.
  • Флагове: Използва се за обозначаване на процедурата за фрагментация.
  • Отместване на фрагменти: той показва номера на фрагмента и източник на хост, който ги използва за реорганизиране на фрагментирани данни в The Правилна поръчка.
  • Време за заминаване: Този параметър е дефиниран в края на хоста на източника.
  • Протокол: той показва протокола, използван за предаване на данни. Протоколът на TCP носи номер 6 и UDP протокол числото 17.
  • Контрол на сумата на заглавката: Това поле се използва за откриване на грешки.
  • Адрес Адрес Източник: Той записва The IP адрес на окончателния източник на хост.
  • Дестинация IP адрес: Той записва IP адреса на хоста на местоназначението.

Ще говорим за него подробно в следващия ни Уроци.

транспортен слой

  • Той е на третия слой, започващ от дъното. Той е отговорен за глобалния трансфер на данни и дава възможност да се установи логическа свързаност от началото до края между източника на хост и хоста на местоназначението и периферните устройства на мрежа.
  • Два протокола се използват за изпълнение на тези Задачи:
  • Първият е протоколът за контрол на предаването (TCP), който е протокол за свързване и предаване Второ е протоколът на потребителския Datagram (UDP), който е протокол без връзка.
  • Преди да проучим тези два протокола в дълбочина, ще обсъдим концепцията за Номер на порта, който се използва от тези два протокола.

Номер на порта

В мрежа хост устройство може да изпраща или получава трафик от Няколко източника едновременно.

В такава ситуация системата няма да разпознава кои приложения принадлежат към данните. TCP и UDP протоколите решават тези проблеми, като поставят номер на порт в заглавките си. На добре познатите протоколи на слоя на приложения се назначават номер на порт между 1 и 1024.

От страна на източника, на всеки TCP или UDP сесия се назначава произволен номер на порт. IP адресът, номерът на порта и типът на протокола, използван в комбинация, образуват гнездо както от страна на източника, така и от страна на местоназначението. Тъй като всеки гнездо е изключителен, няколко хостове могат да изпращат или получават трафик в един и същ интервал от време.

По -долу показва номера на порта, който се приписва на няколко протокола на приложението, съответстващо на протокола на транспортния слой. < /p>

протокол за приложение (транспортен протокол): & nbsp; номер на порт

  • HTTP (TCP): 80
  • HTTPS (TCP): 443
  • FTP контрол (TCP): 21
  • FTP данни (TCP): 20
  • SSH (TCP): 22
  • Telnet (TCP): 23
  • DNS (TCP, UDP): 53
  • SMTP (TCP): 25
  • TFTP ( UDP): 69

Множество сесии с помощта на номер на порт

 множество сесии с помощта на номер на порт

TCP

  • Chaque fois que la couche application a Необходимо е да се разпространи голям поток от трафик или данни, той го изпраща до транспортния слой, в който TCP изпълнява всички крайни комуникации между мрежи.
  • TCP първо установи трипосочен процес на ръкостискане между Източник и дестинация, след това разделят данните на малки парчета, наречени сегменти, и включват заглавка във всеки сегмент, преди да ги предадат на интернет слоя.

Фигурата по -долу показва формата на заглавката на TCP .

tcp заглавие

  • Handshake à trois voies : Il s’agit du processus déployé par TCP pour établir une connexion entre l „Хост на източника и хост на местоназначението в мрежата. Използва се за извършване на предано предаване на данни за интелигентност. Той разгръща SYN и ACK индикаторите на битовете на кода на заглавката на TCP, за да изпълни тази задача. Той гарантира комуникация с резки разузнавания, като извършва потвърждение за положителна получаване с препредаване и е известен също като PAR. Системата, използваща SMR, ще препречи сегмента на данни, докато не получи ACK. Когато приемникът отхвърли данните, подателят трябва да предава данните, докато не получи положителния ACK на приемника.

Три пътища се извършва на три етапа, които са както следва: < /p>

  1. Стъпка 1: Източникът на хоста е искал да установи връзка с хоста на местоназначението B, той предава сегмент с SYN и последователността, което показва, че хостът a иска да започне комуникационна сесия с хост B и с кой номер на последователността е дефиниран в този сегмент.
  2. Стъпка 2: Хост Б отговаря по искане на хост А със SYN и ACK в бита сигнал. ACK показва отговора на получения сегмент и SYN показва номера на последователността.
  3. Стъпка 3: Хостът е потвърдил получаване на хост В и двете установяват сигурна връзка между тях, след което започнете да предава данни.

Както е описано на фигурата по-долу, в тристранния процес на ръкостискане, хостът на източника първо изпраща TCP заглавка до хост на местоназначението, като активира SYN флагът. В отговор той получава в замяна на знамето на SYN и обвиняемия флаг. Хостът на дестинацията практикува полученият номер на последователността плюс 1 като номер на потвърждение.

TCP IP поддържа модела на клиент-сървър на комуникационната система.

Трипосочен процес на ръкостискане

alt = „трипосочен процес на ръкостискане“ src = „https: // global-uploads.webflow.com/5ef9c22a12deafc90caa105e/6382e3613b3c2e5fd505ae8d_xYbj9MAyQ7Jrs_3m1cH1LAd_4uk08zktmHQ9NnpNllojANVv3bOvxBAZU3raqPE5CCBXZjuj2-LhTH0M4jYk0Y–npay0T57Tq-XU8ltL9V198KWSkiiHZC2fSOrQrB8hPFaVzkjvEZlvDAj5vrywWWvWbUPyQ0qxWzw93GuImCqC7hW2E9b1Z_i7KSoLZubonRWEMZBqQ.jpeg“>
Segmentation des Data

  • Това е една от характеристиките на TCP протокола. Приложният слой изпраща транспортния слой голям брой данни, които трябва да бъдат предадени до местоназначението. Но транспортният слой ограничава размера на данните, които трябва да бъдат изпращани наведнъж. Това става чрез разделяне на данните на малки сегменти.
  • За да се разпознае последователността на сегментите на данни, в заглавката на TCP се използва последователен номер и описва номера на байта на сегмента на данните.
  • Контрол на потока

  • Хостът на източника изпраща данните в група от сегменти. Заглавката на TCP с бит на прозореца се използва за определяне на броя на сегментите, които могат да бъдат изпратени в даден момент. Използва се, за да се избягва подписаното разузнаване на трафика в края на местоназначението.
  • В началото на сесията размерът на прозореца е малък, но с увеличаване на трафика размерът на прозореца може да стане огромен. Хостът на местоназначението може да регулира прозореца според контрола на потока. Следователно прозорецът се нарича хлъзгав прозорец.
  • Източникът може да предава само броя на сегментите, разрешени от прозореца. За да изпрати повече сегменти, тя първо ще чака потвърждение за получаване на получаващия край, след като получи ACK, тогава тя може да увеличи размера на прозореца според нейните нужди.
  • Във фигурата По -долу хостът на местоназначението увеличава размера от 500 до 600 и след това до 800 след връщането на ACK в източника на хоста.
  • Подаване на резюме и възстановяване при грешка
    • След като последният сегмент от решителния прозорец бъде получен от местоназначението, той трябва да изпрати ACK до края на източника. Индикаторът ACK се поставя в заглавката на TCP, а номерът на ACK се поставя като представен номер на BYTE последователност. Ако местоназначението не получи сегментите в правилния ред, тя няма да изпрати ACK до източника.
    • Това обяснява на източника, че няколко сегмента са били поставени по време на предаване и че ще предаде всички всички сегмента сегменти.
    • На фигурата по -долу беше илюстрирано, че когато източникът не е получил ACK за сегмента с номера на SEQ 200, след това излъчва данните и след получаване на ACK, той изпраща следното Последователност на сегмента на данните според размера на прозореца.
    Доставка поръчана:
    • TCP гарантира последователно предаване на данни към дестинацията. Той доставя данните в реда, в който го получава от слоя на приложението, за да ги достави до хоста на местоназначението. По този начин, за да поддържа подредената доставка, той използва последователен номер по време на предаването на сегменти от данни.
    Прекратяване на връзката:
    • кога Предаването на данни между източника и местоназначението е завършено, TCP завършва сесията, като изпраща фините и ACK флагове и използва четирикратно ръкостискане, за да го затвори.
    TCP хлъзгав прозорец и доставка на Fartificial Intelligence

    <фигура class = "w-richtext-figure-image-image w-richtext-align-fullwidth" style = "max-width: 602px">

    alt = “ TCP sliding window“ src=“https://global-uploads.webflow.com/5ef9c22a12deafc90caa105e/6382e36173b91e836d83544b_91eXGmJ9fNk7YHR8TA3mzAyKVcRuMzKMN7JeNc0pHR86uX6PbSir_s6rWOPGTq5RCahtKmbJLWVkcaQYu232amt5AkWIK1_b0ukxRCYDS8FW0UjCPf2KM8-sIJ7kwgcSLb5lBITTH7Cei3Sc04zlpvWKEYvsuGSjDEdrq5U4mUmIsTBcO3EQNiHBDxQ3PlBv65Y9UVwVcA.jpeg“>

    Потребителски протокол на Datagram (UDP)

    i Това е протокол за нефартифичен интелект и без връзка за предаване на данни. В този протокол, за разлика от TCP, той не генерира ACK флаг, така че хостът на източника няма да очаква края на местоназначението и да предава данни без забавяне и докато чака ACK.

    в реален сценарий , UDP се използва, тъй като изоставянето на пакетите с данни е предпочитано да очаква пакети за препредаване. Следователно се използва широко в игри, онлайн видео, котка и т.н. Когато потвърждаването на получаването на данни не е проблем. В тези сценарии проверката и корекцията на грешките се осъществяват на нивото на приложния слой.

    UDP заглавие

    UDP Header

    • Източник на порт: Той класифицира информацията от края на източника, който има размер 16 бита.
    • Порт на местоназначение: Той също има размер от 16 бита и се използва за класифициране на типа услуга за данни към възела на местоназначението.
    • Дължина: Показва общия размер на UDP Datagram. Максималният размер на полето на дължината може да бъде общият размер на самия заглавие на UDP.
    • Сумата на контрола: тя записва стойността на контролната сума, оценена от крайния източник на предаванието. Ако тя не съдържа никаква стойност, всичките му битове са нула.
    UDP приложения
    • Той предоставя datagrams, следователно е подходящо да За настройка на IP и мрежовата файлова система.
    • Лесен за използване, следователно се използва в DHCP и протокол за прехвърляне на файлове на Trivartifice Intelligence.
    • Фактът, че това е без гражданство го прави ефективен за приложенията на непрекъснато интелигентност, средносрочен, като телевизия на IP.

    • също е подходящ за глас на IP и реално -времеви дифузионни програми.
    • Той поддържа мултиадрата, то той Следователно е подходящ за дистрибуционни услуги като Bluetooth и информационния протокол за маршрутизиране.

    Приложението на слоевете

    (i) Това е горната част слой на TCP/IP модела.

    (ii) Изпълнява всички задачи на сесийния слой, представянето на презентационния слой и слоя на приложението на TCP/IP модела.

    (iii) Той комбинира функции на интерфейса с различни приложения, превод на кодиране и данни и позволява на потребителите да комуникират с различни мрежови системи.

    Протоколите на слоя на приложението Най -често срещаните са дефинирани по -долу: < /p>

    1) telnet

    Това е протоколът за емулация на терминала. Обикновено осигурява достъп до отдалечени приложения. Telnet сървърът, който действа като хост, стартира приложение на Telnet Server за установяване на връзка с отдалечения хост, известен като Telnet Client.

    След като връзката е установена, той е представен в операционната система Telnet Server. Хората, разположени от страна на сървъра, използват клавиатурата и мишката, за да работят и да имат достъп до хостинга на Vartificial Intelligence Telnet.

    2) http

    Това е хипертекстният трансфер протокол. Това е основата на световната мрежа (www). Този протокол се използва за обмен на хипертекст между различни системи. Това е вид искан протокол и отговор.

    Например, уеб браузър като Internet Explorer или Mozilla действа като уеб клиент, а приложението, което включва компютъра, хостващ на уебсайта, действа като уеб сървър.

    По този начин сървърът, който предоставя ресурси като HTML файлове и други функции, поискани от клиента, връща на клиента съобщение за отговор, чийто ред за съобщения съдържа свързаните данни в състоянието на завършване и заявените данни.

    HTTP ресурсите се разпознават и позиционират в мрежата от локално единни ресурси (URL), разполагащи методи за идентифициране на равномерни ресурси (URI) HTTP и HTTPS.

    3 ) FTP

    Това е протоколът за прехвърляне на файлове. Използва се за споделяне или прехвърляне на файлове между два хоста. Хостът, който изпълнява приложението FTP, се държи като FTP сървъра, докато другият се държи като FTP клиента.

    Хостът на клиента, който поиска споделяне на файлове, трябва да бъде удостоверен на сървъра за достъп до данни. След като бъде разрешен, той може да получи достъп имейли. Когато конфигурираме хоста да изпраща имейли, използваме SMTP.

    5) DNS

    Всяко от хост устройствата на мрежата има уникален логически адрес наречен IP адрес. Както вече видяхме, IP адресите са съставени от голям брой цифри и не са лесни за запомняне. Когато имаме уеб адрес в уеб браузър като Google.com, всъщност искаме хост с IP адрес.

    Но не е необходимо да запомним IP адреса на мрежата на страницата, който ние, който ние Попитайте, тъй като DNS (сървърът на имена на домейни) свързва име с всеки логически IP адрес и го съхранява.

    Така, когато разтриваме браузъра за уеб страница, той изпраща DNS заявката до своя DNS сървър За да съответства на IP адреса с името. След като той получи адреса, HTTP сесия се изгражда с IP адреса.

    6) DHCP

    Всяка мрежа се нуждае от IP адрес, за да комуникира с други мрежови устройства. Той получава този адрес чрез ръчна конфигурация или използва динамичен протокол за конфигуриране на хост (DHCP). Ако използвате DHCP протокола, IP адресът ще бъде автоматично разпределен за хоста.

    Да предположим, че мрежата е съставена от 10 000 хост устройства. След това е много трудно ръчно да присвоите IP адрес на всеки хост и отнема време. Следователно ние използваме DHCP протокола за разпределяне на IP адрес и друга информация на свързани хост устройства, като маската на подмрежата или IP шлюза.

    Програмите за тестване на софтуера ще работят върху този слой от модела TCP/IP , тъй като позволява на крайните потребители да тестват различните услуги и да използват тези услуги.

    Заключение.

    Видяхме различните протоколи, използвани на всеки слой от The TCP/IP модел за изпълнение на задачите, свързани със слоя и техните предимства в комуникационна система.

    Всички протоколи, дефинирани по -горе, имат свое значение и различни роли в теста и прилагането на софтуерни инструменти.

    Някои от връзките в тази статия може да Бъдете връзки за партньорски разузнавания, които могат да ми осигурят ou, ако решите да купите платен план.
    Това са инструменти, които лично съм използвал, които поддържам и които ви позволяват да ви предлагате безплатно съдържание.